Monday, September 19, 2016

Berlin Yerel Seçimlerinde Neler Oluyor?
Son zamanlarda Almanya’daki siyasi dengeleri değiştirecek gelişmeler iyice görünür hale geldi. Peki yaşananlar Türkiye’yi, iş dünyasını, enerji sektörünü ne kadar ilgilendiriyor? Bu sorulara cevabı hep birlikte arayalım.
Ama önce biraz gerilere gidelim… Ruslar 1945 ilkbaharında Nazi Almanya'nın başkenti Berlin'i almak için genel bir harekata geçtiler, 1,500,000 asker 6500 tank 7500 ucak 40,000 top bu harekata katıldı, sonunda Berlin teslim oldu, Adolf Hitler intihar etti, Ruslar 81,000 ölü, 250,000 yaralı verdiler, Alman kayıpları 100,000 ölü, 200,000 yaralı oldu, Berlin 'de yaşayan tüm kadınlar tecavüze uğradılar, hayatta kalabilen Tüm Alman askerleri, yetişkin erkekler Rusya'ya Gulak kamplarına taşındı. Savaş bitti, Almanya bölündü işgal edildi.
Ruslar Berlin kuşatmasında ölen askerlerinin anısına merkeze yakın boş sessiz Berlin Treptower parkı mekanında bir büyük anıt diktiler. Anıtta kaide üstünde bir Rus askeri var, savaş üniformalı, kamuflaj pelerinli, sol kucağında savaştan kurtardığı bir kız çocuğu, sağ elinde bir kılıç, sırtında otomatik tüfek, ayağının altında bir gamalı haç, yüksek bir kaide üstünde yemyeşil bir çim alanın ortasında duruyor. 9-Kasım 1989 günü Berlin duvarı yıkımına kadar burda her yıl anma törenleri yapıldı. Sonra duvar yıkıldı, doğu batı birleşti.
Rus anıtı zaman içinde başka anlamlar üstlendi. Alman milliyetçileri bu heykel konusunda rahatsızlıklarını gösterdiler, baskıcı acımasız işgal kuvvetlerinin tatsız uygulamalarını hatırlatan heykelin kalkmasını istediler, benzer savaş heykelleri diğer doğu avrupa ülkelerinden birer birer kaldırıldı. Ruslar dayattı, Bu heykel yerinde kaldı.
Almanlar terkedilmiş kullanılmayan Berlin Tempelhof. havalimanı açık alanında 2015 yılında 70,000 katılımcı ile bir rock konseri düzenlediler. Konser çok sevildi, genç katılımı çok oldu. Konsere katılım rock gurupları için bir kıyas anlamına geldi. Bu yıl "Lollapalooza" rock konseri Treptower parkında özel bir organizasyon ile yeniden düzenlendi. Woodstock benzeri bu konsere çok meşhur rock gurupları katılmak için birbirleri ile yarışmaya başladılar.
Konser Bu yıl 10-11 Eylül günleri düzenlendi, sabah yeni yetme genç duyulmamış rock gurupları ile program başladı, gece en meşhur rock grupları ile devam etti. Giriş günlük kişi başına 75 Euro. Dünyanın dört bir tarafından ve Türkiye'den binlerce genç buraya doluştu, 100,000 katılımcı geldi, gelenler Alman usulü scnitzer ve wurst yediler, bolca bira içtiler, konser anıt tarafında değildi, ancak Anıtın görsel anlamı kalmadı. Heykel iyiki bunca yıl orda kalmış, yoksa böyle bir rock konseri başka nasıl düzenlenecekti? Lollapalooza Berlin rock konseri bitti, sıra şimdi parkta biriken pislikleri temizlemeye, parkı eski haline getirmeye geldi. Girişte alınan paralar bu temizlik işinin masraflarını ödemeye yetecekmi? Anıt ve çevresini temizlemek nisbeten kolay, basınçlı su püskürtüyorlar, grafiti resimler kazınıyor, çimler onarılıyor. Gelecek yıla hazırlanıyor.
Milliyetçi mülteci karşıtı Alman AfD partisi bu konserde yer buldu, ikinci gün saat 16:00'da gösteri yaptı. Epey taraftar bulduğu gözlendi. Son kamuoyu araştırmaları Alman Şansölyenin popülartesinin aşındığını gösterdi. 16-Eylül Berlin yerel seçimlerinde AfD ve Yeşiller yükseldi, iktidar koalisyonu oy kaybetti. 2017 genel seçimlerinde dengeler herhalde değişiyor, aşırı milliyetçi mülteci karşıtı AfD partisi hükümete girecek. Mevcut Alman siyasi irade mülteciler konusunda ciddi önlemler almadığı için bir sonraki dönem iktidar olma şansını yitirdi. Parlamentoya girmesi bile şüpheli görünüyor. Polonya, Macaristan, Çek, Avusturya, Bulgaristan, topraklarına mülteci almıyorlar.
Bütün bunlar Bizi nasıl etkiler? Mevcut Alman koalisyon hükümeti ılımlı dış politika, gelen mültecilere karşı olumlu entegrasyon politikaları güdüyordu. Yeni AfD ortaklı bir Alman hükümeti çok korumacı, yabancı karşıtı politikalar güdecek. Mültecilerin sınır dışı edilmeleri, geldikleri ülkelere iadeleri söz konusu olabilir. Bu uygulama "Oturma izni" olmayan tüm yabancıları kapsayabilir.
Almanya'ya girişler zorlaşacak. Schengen Vizesi almak herhalde zorlaşacak, Almanya'da iş yapmak zorlaşacak. Enerji santral ekipman satışlarında çok bir problem olmaz. Paranız varsa, finans bulabiliyorsanız, Alman enerji santrali üreticileri size her zaman makina ekipman, gaz türbini, buhar türbini, buhar kazanı, yazılım, tasarım satarlar. Ancak kontrat görüşmelerini Almanya'da yapmanız zorlaşır. Siz de görüşmelerinizi Almanya dışında burda yaparsınız.


---
Haluk Direskeneli, ODTÜ Makina Mühendisliği 1973 mezunu olup, mezuniyetinden itibaren, kamu, özel sektör ve ABD – Türk yabancı ortaklıklarda (B&W, CSWI, AEP, Entergy) ağırlıklı olarak termik santral temel/ detay tasarım, imalat, pazarlama, teklif, satış ve proje yönetimi konularında çalışmış, bugüne kadar termik santral tasarım yazılımları konusunda yerli piyasaya, mühendislik firmalarına, yatırımcılara ve üniversitelere danışmanlık vermiştir. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği Enerji komisyonları üyesidir.
Bu makale Ekonomik-Çözüm gazetesi için yazılmıştır.
Prinkipo, 24. Eylül 2016
No comments: