Thursday, February 20, 2014

Ekonomik Çözüm gazetemiz 1000.sayıya ulaştı

Ekonomik Çözüm 1000.Sayısına ulaştı

Değerli Okurlarım,

24 Şubat 2014 tarihi itibari ile “Ekonomik Çözüm” Gazetemiz 1000. Sayısına ulaştı. Son 71 hafta benim için çok zor geçti. Bir ekonomi gazetesinde haftalık köşe yazıları yazmak meğer inanamıyacağınız kadar zor bir işmiş. Her gün çok sayıda değişik eğilimli kağıt gazete alırım, önce sabah kâğıt baskı olarak, sonra gün içinde internet üzerinden gazete köşe yazarlarını, haberleri, incelemeleri okurum. Öncelikle İzmirli gazete yazarlarını okurum. "Enerji", "Opera" yazılarını hiç kaçırmam.

"Enerji” ağırlıklı köşe yazıları ile başladım, arada "Opera", daha sonra "Münih" ve "Ankara" yazıları ile devam ettim. Sizlerden çok güzel, yapıcı, yönlendirici geri bildirimler geldi, sağolun varolun.

Muhalefet olmazsa iktidarın keyfi olmaz. Rakip olmazsa futbolun, karşılaşmanın anlamı değeri kalmaz. Okuyucunun cevapları yorumları geri bildirimleri bizleri ayakta tutar. Sizlerden bize gelen yorumlar, düzeltmeler, değerlendirmeler, yönlendirmeler, yüreklendirmeler olmaz ise yazdığımızın bir anlamı kalmaz.

Ben Televizyona çıkmam, radyo programı yapmam, demeç vermem. Sadece TMMOB MMO- EMO panellerinde, o da eğer davetli isem konuşurum. ODTÜ Mezunlar Derneği panellerine katılırım. Kendime göre yazılı notlar alırım, bunları blog sayfama koyarım.

Son 71 hafta makale başına yaklaşık önce 500 kelime bazen 1000 kelimeyi bir araya getirip, sizlere sunmak çok çok zor oldu. Her gün köşe yazısı yazanlara saygım çok büyük. Bu işin ne kadar zor bir iş olduğunu insan ancak aynı işi kendisi yaptığı zaman anlıyor.

Haftalık yayınlanan İzmir "Ekonomik Çözüm" gazetemizde çok büyük akademik ve piyasa bilgi birikimi var. Haberlerin ardından köşe yazılarını her hafta büyük keyifle okuyorum, çok yeni şeyler öğreniyorum. Gazetemiz internet üstünden sadece İzmir, sadece Ege bölgesi gazetesi olmaktan çıktı, Ulusal ve Uluslararası etkinliğe ulaştı.

Yaklaşık 65 bin abonemiz olduğunu biliyorum, toplam gerçek okuyucu sayımız herhalde daha çoktur. İnternet tıklamalarında makale okunma sayısı bazı haftalar kağıt gazete abone sayımıza ulaşıyor. kağıt baskı gazete ile internet gazete okuyucusu profili birbirinden çok farklı.

Kağıt gazete okuyucumuz daha olgun yaşta, daha etkili, daha zengin. Çoğunlukla Ege bölgesinde yaşıyor, işletmelerde üst düzey karar verici görevlerde bulunuyor. Öte yandan internet okuyucusu daha genç, daha uluslararası ortamlarda yaşıyor. Özellikle ABD ve Avrupa'da büyük okuyucu internet kitlemiz var.

Tüm bu çabalarımıza destek olan Yazarlarımıza, Editörlerimize, çalışanlarımıza ve siz değerli okuyucularımıza şükranlarımı sunuyorum. Meslekte, piyasada, basın sektöründe geçen 1000. Sayımızı, arkada kalan 20. Yılımızı kutluyorum, daha nice başarılı seneler diliyorum.

En derin selam ve saygılarımla.

Haluk Direskeneli, ODTÜ Makina Mühendisliği 1973 mezunu olup, mezuniyetinden itibaren, kamu, özel sektör ve ABD – Türk yabancı ortaklıklarda (B&W, CSWI, AEP, Entergy) ağırlıklı olarak termik santral temel/ detay tasarım, imalat, pazarlama, teklif, satış ve proje yönetimi konularında çalışmış, bugüne kadar termik santral tasarım yazılımları konusunda yerli piyasaya, mühendislik firmalarına, yatırımcılara ve üniversitelere danışmanlık vermiştir. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği Enerji komisyonları üyesidir.


2014-02-20

No comments: