Sunday, April 27, 2014

ICCI, 24-25-26 Nisan 2014


20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı Konferansı,
İstanbul Expo Center

Değerli okurlarım,

Sabah (25-Nisan) erken saatte Kabataş üstünden Zeytinburnu aktarmalı metro treni ile kolayca İstanbul Expo Center fuar merkezine ICCI konferansına ulaştım, internet ile kayıt olduğum için kapıda çok çabuk giriş kartımı aldım, herşey çok organize, çok düzenliydi, içeri girdim, gözlemlerimi burda sizlere arzedeyim,

Yabancı ekipman (OEM) firmaları GE, Siemens, Alstom, Toshiba, N&E, Stork, Doosan, Foster Wheeler, Steag, Babcock Borsig, Aalborg burdaydı. Yerli yatırımcılar, Zorlu, Akenerji, EnerjiSa, FinaEnerji, Limak, Türkerler burdaydı. Çok sayıda yerli yabancı mühendislik firması, Enpro, BGM, Rota, iLtekno, Ener, E7Enerji burdaydı. Yerli imalatçılar, Mimsan, Yıldız Kazan, Eralp, Bersey Kazan, Siterm burdaydı.

Sektörün zorluklarını aşamayan çok sayıda üretici, imalatçı, müteahhit, mühendislik firması bu yıl fuarda yoktu. Fuar aslında piyasaya ait durum belirlemesi yapıyor. Piyasada varsanız, sipariş alıyor, çalışıyorsanız, fuarda da varsınız.

Uluslararası kuruluşların uzman memurlarının geleceğe yönelik yaptıkları tahminlerin bizce pek bir önemi yok. İşinin sahibi uzman işadamları uzman profesyoneller var. Onlarla konuşmak size çok büyük kazanç verir, ufkunuzu açar. Piyasayı, yatırımları, yeni gelişen durumları öğrenirsiniz, onlar piyasanın nabzını tutarlar, size piyasanın güncel eğilimlerini aktarırlar. Sadece Risk alanlar, yani eli taşın altında olanlar, gerçeği bilirler.

Enerji bakanımızın konuşmasını mutlaka çok dikkatle dinlemek gerekir. Değerli Bakanımız, sadece uzmanların anlayacağı hassasiyette satır arası siyasi politik güncel detaylar verir. Söyledikleri kadar, söylemedikleri de önemlidir. Hatta sizin sorup onun söyle(ye)medikleri çok daha önemlidir, mesela mega projelere verilen yeni Hazine garantisi, yaklaşan elektrik kesintileri, susuzluk kuraklık, nükleer santral güvenliği, artan doğal gaz, büyük güneş ve rüzgar santrallerde uygulama zorlukları.

Uzman yatırımcılar derlerki, "Bir proje eğer yapılabilir -yani feasible değilse, yatırım yapılmaz, Hazine garantisi ile zorlamanın bir anlamı önemi yoktur, boşu boşuna Hazine kaynaklarının sorgulanmasına sebep olursunuz, Hazine garantisi için sorgulama yapılması doğru değildir".

Hala ithal yakıt, doğal gaz, ithal kömür santrali yapmak isteyen yatırımcı var. İthal yakıt alımlarının cari açığın en büyük sebeplerinden birisi olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak bu konuda yatırım yapmak isteyenler için kamu birşey demiyor. Sadece isteksizliğini hissettiriyor. Talep yüzünden, fiyatları çok ucuz ancak işletme güvenirliliği tartışmalı çok sayıda Uzak Doğulu firma gelmiş. Fuarda, sergi alanında çok sayıda Uzak Doğu'lu firma var. Referanslarına bakıyorsunuz, Türkiye'den gördüğünüz referanslar için diyecek- söylenecek pek birşey yok. Yerli firmalar yurtiçinde işi kapamazlarsa, mühendislik yapamazlarsa, yapılacak birşey yok.

Herkesin sevap kazanma, sınırsız para kazanma, çok kar etme, iş görme hürriyeti var. İçki içmek, nikah dışı ilişki kurmak Fransa'da günah değil, bizde belki günah ama suç değil, Arap ülkelerinde hem günah hem büyük suç. Bizde herkesin günah yapma özgürlüğü olduğu gibi, yanlış yapma özgürlüğü, kötü mal alma özgürlüğü, pahalı ithal yakıt kullanma özgürlüğü, zarar etme özgürlüğü de var.

Doğalgaz çok pahalı, biz muhtaç olduğumuz sürece daha da pahalı olacak. İthal kömür bir kumar, fiyatları kontrol etmenize imkan yok. Bugün için Metrik Ton başına CIF +100 $ ithal kömür spot piyasa fiyatı (4.00 $/MmBtu) yerli kömürün birim milyon Btu (MmBtu) için maden çıkışı fiyatının (>2.00$/MmBtu) nerdeyse iki misli.

Öte yandan ciddi yeraltı kömür gazlaştırma projelerimiz var. Soma, Tunçbilek, Saray, Adıyaman, Elbistan. Artık test aşamasını geçtik. Maden sahalarında 20-50 Mwe arası yeni teknoloji termik santral projelerimiz ciddi yatırımcıları bekliyor.

Hes yatırımlarında yüzden (+100) fazla yürütmeyi durdurma kararları var. Güneş için "1-Mwe altı" lisanssız yatırım, çoklu (ve küçük) uygulamalara neden olmuş. Güneş santrallerine ciddi yatırım yapma eğilimleri ağırlık kazanıyor. Rüzgar yatırımları doyuma ulaşmış, fuar rüzgar türbincileri ile dolu, ama yeni yatırım imkanları artık sınırlı.

Varlık satışında özelleşen Hamitabat kombine çevrim santralinde 1200 MWe yenileme yatırımı devam ediyor. Seyitömer kömür santralinde personel yenileme problemleri var, Kangal için kömür temin çözümleri ve rehab yeni ekipman programı duyumları aldık.

Kemerköy- Yeniköy kömür santralleri varlık satışı yapıldı, özellikle Kemerköy mekanı için, yeni projeler gündemde. Burda kömür yok, kömür çok uzaktan geliyor. "Öyleyse santral yenilenebilir, yerine ithal kömür, nükleer santral, hatta turistik tatil köyü yapılabilir", diyenler var.

Çatalağzı-B kömür santrali varlık satışında teklif verenler, açık artırmaya girecek firmalar belli oldu. İlerki günlerde açık artırma yapılacak.

Fuarda bu yılın en önemli olayı, yerli imalat platformu idi, yerli buhar kazanı imalatçılarının (KBSB) kurduğu platformun üyelerinin ilk gün öğleden sonra "Termik santral teknolojilerinde yerlileşme" konulu oturumda yaptıkları sunumlar yarınlar için güzel ümitler iyi beklentiler ortaya koydu.

ICCI organizasyonu bu işi 20 yıldır hakkıyla yapıyor. Türkiye'de iş yapan büyük yabancı ekipman üreticilerini çağırıyor, onları fuara getiriyor. Enerji sektörümüzün, üretici, yatırımcı, işletmeci ve müteahhit, yerli firmalarını topluyor. ICCI organizasyonunun bu başarılı çalışması için kendilerini kutluyorum. Benzer düzenlemeyi, yerli firmalarımızın katılımları ile yakın coğrafyada, Rusya, Azerbaijan, OrtaDoğu bölgelerinde tekrarlamalarını diliyorum. Selam ve saygılar

***
Ankara Operasında Georges Bizet'in "Carmen" operasına 26, 30-Nisan için biletim var. 7-12-19-21 Mayıs tekrarlanacak. Tüm "cast"ları seyrettikten sonra mutlaka izlenimlerimi yazacağım, sizleri bilgilendireceğim. En derin selam ve saygılarımla.

Haluk Direskeneli, ODTÜ Makina Mühendisliği 1973 mezunu olup, mezuniyetinden itibaren, kamu, özel sektör ve ABD – Türk yabancı ortaklıklarda (B&W, CSWI, AEP, Entergy) ağırlıklı olarak termik santral temel/ detay tasarım, imalat, pazarlama, teklif, satış ve proje yönetimi konularında çalışmış, bugüne kadar termik santral tasarım yazılımları konusunda yerli piyasaya, mühendislik firmalarına, yatırımcılara ve üniversitelere danışmanlık vermiştir. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği Enerji komisyonları üyesidir.


2014-04-29

1 comment:

Anonymous said...

Sayin Direskeneli ,

Google aramalarda gorunen Asude Karayavuz icin yazdiginiz cumleler icin tesekkurler .. Zira her ne kadar su anda yaziniz blogunuzda gorunmese de aramada gorunen cumleler cok guzel.. Guzen gunler ,sevgiler