Thursday, December 26, 2013

Oberstdorf, Almanya kayak merkeziOberstdorf, Almanya kayak merkezi, 
21-22 Aralık 2013 cumartesi - pazar
WeinKlause Hotel, PrinzenStrasse 10, Oberstdorf, tel 08322/ 9693-0

Değerli okurlarım,

Yurtdışı ile bağlantılı çalışanların Noel ve yılbaşı süresi boş olur. Batılı şirketler çalışmazlar. Size bir kış tatili verirler. Biz işaleminin insanları böyle zamanlarda ailecek makul fiyatlı kış tatili yapmak isteriz. Kartepe, Kartalkaya, Erciyes, Palandöken iyi mekanlardır. Yurtdışında da benzer mekanlar tercih edilebilir. Ben bugün size Almanya'nın en güneyinde Alp dağları eteğinde yer alan Oberstdorf kayak merkezi mekanını anlatacağım.

Cumartesi sabahı Münih'te 05:00'te çalar saat sesiyle kalktım, duş tuvalet traş, bavul hazırdı, küçük oğlum kayak ayakkabılarını, kayakları ve sırt çantasını hazırladı, kayak tulumlarını giydik, 0630'da evden çıktık, hava karanlık, 

SilberhornStrasse metro durağına gittik, tren 06:50'de geldi, saat 07:00'de  Münih merkez istasyonununda -hauptbahnhof'taydık. Mehmet  makinadan kredi kartı ile 2-kişilik 2. Mevki tren bileti aldı, iki kişi 27€, bilet alma konusunda yardım isteyen bir yasli alman hanıma yardım ettı. Bufeden mozarella peynirli taze sandviç ve kahve aldık, 

Oberstdorf trenine bindik. 07:20'de kalktı, 2-saat 15 dakika çok rahat hızlı bir tren seyahati yaptık, tarım arazisinden koylerden gectik, cok sayıda gunes tarlası- solar panel field- ağır ağır dönen rüzgar gülleri gördük. Köy evlerinin, ambarların, ahırların ustu gunes panelleri ile doluydu. Saat 09:30'da  Oberstdorf tren istasyonunda indik, tren istasyonu kitapçısından boş zamanlarımda okumak için son Economist dergisini aldım. 

Sonra yuruyerek otele vardık, odamızı aldik, suit daire en ust catı katı, plazma tv, wifi, banyo, rahat yatak, sıcak bir ortam. Gecesi 2-kişi için kahvaltı dahil 123€ 

Otelin arkasında termal kaplıca var, kişi başı 2-saat termal havuz 9.50€. Ancak yanımda mayo yok, bir başka sefere umarım.

Yol boyu kiliselerde Christmas çanları çalıyordu, önünden geçtiğim büyük Evangelist kilisenin kapı camından içeri baktım, içerde kalabalık cemaat dua ediyor, yerel şarkılar ilahiler söylüyordu, dualar, ilahiler, şarkılar, vaaz Almanca idi.

Esyaları, çantaları otele bıraktık, teleferik istasyonuna yuruduk, ilk gun Mehmet kendi kayak takımları ile tek başına 2037 metre yukarı Nebelhorn kayak pistine çıktı, 2-günlük bedava kayma biletini işletti, yukarı pistlere çıkış biletini aldı. Günlük kayak kirası 23€. 

Yukarda yamaç paraşütü yapanlar, slalomla atlama imkanları da vardı.

Oberstdorf sokakları benim gibi yaşı ilerlemişlerle doluydu, sokaklarda 2-tur gezdim, küçük bir sevimli köy, bolca kışlık spor kayak malzemesi, kayak elbisesi satan dukkanlar var. ancak fiyatlar büyük şehir fiyatlarından daha yüksek. Oberstdof bana bizim Beypazarı benzeri bir yörel turizm merkezi izlenimini verdi.

Tüylü Bavyera sapkaları, yürüyüş bastonları, yöresel peynir, yerel bira, her türden dükkan, marka esyalar. Kitapçı büyük ama icinde ingilizce kitap yok. Şehir merkezindeki Danısma bürosunda hersey Almanca, insan burda Almanca'yı kolay ogrenir, adama zorla ogretirler.

NordSee fastfood balık lokantasında Norveç somonu yedim, alkolsuz  bira içtim, toplam 13€ verdim, sokaklarda gezdim dolastim, cokca fotograf cektim, hava bulutsuz acık, ortalık serin, yollarda yaslı ciftler, bebeklı genc aileler yuruyor, 

Mehmet yasindakiler yukarda 2000 metrede ski - kayak yapıyor, snow-board sayısı artmış,  cok sayıda pıst cok sayıda teleferik var, bizim apart Weinklause Hotel kucuk mazbut sevimli, guzel, kilisenin hemen az ilersinde, buraya daha sık gelinebilir, hatta yaz aylarında gelinir, uzun yuruyusler yapılabilir, Münih'e biraz uzak, gunu birlik herhalde yorucu olur ama tek gece- cumartesi kalmalı herhalde iyi olur

Mehmet burayi begenmiş, genelde hep siyah (en zor en dik) pistte kaymış.  dogasi cok guzel fazla kalabalik yok. Pistler az ama guzel - bombe pek yok, Garmisch ve Zugspitze gibi. Daha rahat kayilıyormuş, yani çünkü buz yok zemin daha iyi. Bu arada butun gunu Nebelhorn tarafinda gecirdi, diger yerler daha buyuk ve siyah pist bütün gün gunes aliyor yani Garmisch'in siyah pistlerine göre daha iyi, daha rahat kayiliyor. Mehmet 1645'te otele geldi, bütün gün kaymış, yorulmuş, pek memnun, banyo yapti.
Aksam yakındaki bir wienerWald lokantasinda tavuksuyu corba içtik, bademli uzumlu elmalı yarım tavuk yedik, bira içtik. Toplam 35€ verdik. Köyde gezdik, 

Ertesi gün harika açık büfe kahvaltı yaptık. Geleneksel Bavyera elbiseli genç kızlar kahvaltı servisi yapıyorlardı. Salam sosis tabağına bakmadım, ne olur ne olmaz, peynir, reçel ve yumurta , çay ve meyvasuyu aldım.

Pazar sabahi kahvalti sonrasi otobüsle başka bir kayak pistine- Fellhorn Gipfel- Bergschau  bölgesine gittik, 2037 metre yükseklikte kafe'de çay içtim, kayanları seyrettim, burası da siyah (çok dik, çok zor) pist, bana göre hiç değil. Doğum tarihi 1953'ten önce olanlara indirim bileti var 39€ yerine 25€. Yaşımı artık kabullendim, zaten ortalık ben ve benden daha yaşlı insanlarla dolu. Gençler kayak pistinde.

Benim gözüm bu kadar dik, zor pistlerde kaymayı yemedi, Oturdum çay içtim, elmalı kek istedim. Dik pistlerde kayan sporcuları seyrettim, yeni makale yazdım, memleketin ağır siyasi gündeminden uzak olmak bana iyi geldi. Arada bir böyle kar-kış tatili yapmak lazımmış, yurdum gündemi insanı ne kadar çok yoruyor.

Sonra yukarda 2037 metre irtifada tüm gün geçti, öğle "spagetti alla Bolonaisse souce" tabak yanında yarım bardak Montepuchiano, 9€- aldık aksamustu 18:20 treni ile Münih'e trenle dönüş yaptık. Benim için harika bir kış tatili oldu. Durumlar boyledir.  
Yeni yılınız kutlu olsun. Sağlık ve mutluluk dolu bol kazançlı geçsin.
Slm ve saygılar

Oberstdorf, Almanya, 26- Aralık 2013

Haluk Direskeneli, ODTÜ Makina Mühendisliği 1973 mezunu olup, mezuniyetinden itibaren, kamu, özel sektör ve ABD – Türk yabancı ortaklıklarda (B&W, CSWI, AEP, Entergy) ağırlıklı olarak termik santral temel/ detay tasarım, imalat, pazarlama, teklif, satış ve proje yönetimi konularında çalışmış, bugüne kadar termik santral tasarım yazılımları konusunda yerli piyasaya, mühendislik firmalarına, yatırımcılara ve üniversitelere danışmanlık vermiştir. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği Enerji komisyonları üyesidir.

http://www.ekonomik-cozum.com.tr/

No comments: