Thursday, May 29, 2014

Uluslararası 26. Boğaziçi Kıtalar Arası Yüzme Yarışları 20-Temmuz 2014

Değerli Okurlarım,

İstanbul Boğazı 20-Temmuz 2014 pazar sabahı saat 10:00 ile 12:00 arası taşıt trafiğine kapanacak. Saat 10:00'da her yaştan kadın-erkek binden (2013'te 1200) fazla yerli- yabancı yüzücü FSM (2.köprü) kuzeyinde Anadolu yakasında Kanlıca'dan denize girecek, birinci köprüye kadar boğaz kuzey-güney yüzey akıntısı içinde 6.5-km yüzecek, Birinci köprünün ayağında Avrupa yakasında Kuruçeşme parkında karaya çıkacak. Detaylar için web sayfası, https://bogazici.olimpiyat.org.tr/

Geçtiğimiz yıllarda yapılan yarışlarda bu parkurda en iyi derece 39 dakika idi, geçen yıl yarışı kazanan 40 dakikada yüzdü. Geçtiğimiz yıl 60-69 yaş gurubunda 50 erkek 10 kadın yüzücü yarıştı, en iyi derece 1-saat 10-dakika oldu. Aynı yıl 70+ yaş gurubunda 10 yarışmacı parkuru bitirdi. Parkuru 1-saat 30-dakikadan daha kısa sürede bitirmeniz isteniyor.

Bu yıl yarışlara internetten katılma müracaatı için son gün 15-Nisan idi. Başvuru kayıtları internette kapandı, elemeler Ankara Anıttepe havuzunda 1-Haziran günü, İzmir'de 25-Mayıs günü Alsancak havuzunda, İstanbul Tozkoparan havuzunda 14-15-Haziran günü yapılacak. Elemeler sırasında 800-metre serbest stil yüzmeniz isteniyor. Suya mutlaka balıklama atlamanız gerekli değil ama kulvar dönüşlerinde takla (flip-turn) tercih ediliyor. Her yaş gurubu için verilen belirli  derece var. Gençler için en fazla 14 dakika, 60-69 yaş gurubu için en çok süre 22 dakika. 800-m dünya rekoru ise 7'42".

Elemelerde yüzülen 800-metre aslında Boğazın genişliği. İstanbul boğazının en dar yeri biliyorsunuz 600-metre. Parkur 6.5 km ancak bu mesafeyi tam yanlamasına yüzmüyorsunuz. Çok sert akıntı var, yüzerek doğrudan karşıya geçmenize imkan yok. Denize girdikten sonra önce boğazın ortasına varıyorsunuz. Boğazın ortasında kuzeyden güneye soğuk yüzey akıntısı var. Akıntı sizi sürüklüyor, güneyde birinci boğaz köprüsüne getiriyor.
Birinci köprü altına geldikten sonra Avrupa yakası kıyısına yüzüyorsunuz. Kıyılarda bu defa, ters, güneyden kuzeye sert başka bir akıntı var, bu kuzey yönlü akıntı ile Kuruçeşme parkında karaya çıkıyorsunuz.

Tamamen bir taktik yarışı içindesiniz, yanlış yaparsanız akıntı sizi final iskelesinden uzağa atıyor, 1.5-saat içinde parkuru bitirmeniz bekleniyor, bitiremezseniz 2-saat sonunda sürat motorları (Zodyak) denizde kalanları topluyor, saat 12:00'de boğaz tekrar taşıt trafiğine açılıyor.

Ankara'da Ankara, Hacettepe, Odtü üniversitelerinin yüzme havuzlarına belirli saatlerde mezun üye kabulü var. İzmir'de üniversite havuzlarının yanında çok sayıda kapalı havuz, ayrıca hava ısınınca devreye giren yine çok sayıda açık havuz ve deniz imkanları var. İzmir'den çok sayıda katılımcı olması bekleniyor.

Yarış sabahı erken saatte Kuruçeşme'ye varmak gerek. Size üstünde yarışmacı numarası olan bone, ve ayak bileğine takacağınız çipli künye veriyorlar. Su geçirmez, iyi kalite deniz gözlüğü kullanmanız şart. Boğaz suları yaz ortasında bile çok soğuk ve maalesef temiz değil, mutlaka sporcu mayosu giymeniz lazım. Hatta ince Neopren yüzme elbisesi daha da iyi, vücuda yapışıyor, soğuk etkisini azaltıyor. Bone ve çipli künye ile motorlara biniyorsunuz, Kanlıca'daki başlama yerine gidiyorsunuz.

Beyler, yarış sabahı traş olmayın. Yarış öncesi gün saçlarınızı kısa kestirin. Beylerin dizaltına uzanan şort, hanımların bikini giymeleri uygun değil. Vücudunuzda açık yara olmasın. Tüm vücudunuzu çok iyi yağlamanız gerek. Özellikle mayo altı bölgelerinizi çok iyi yağlamanız soğuktan korunmanız için lazım, yoksa soğuk boğaz suyunda kolay yüzemezsiniz. Denize girmeden önce tuvalet ihtiyacınızı gidermeniz, katı- sıvı tüm vücut atıklarını atmanız şart. Bir gün öncesinden tavsiye karbonhidrat yoğun gıda rejimine girmeniz, yarış öncesi glikoz almanız faydalı olur.

Burda önemli olan yarışa katılmak ve yarışı bitirebilmek. Yarış sırasında kendi yaş gurubunuzda çok sayıda tanıdık isimle karşılaşacaksınız. Özellikle 50-59 ve 60-69 yaş guruplarında iş aleminin çok tanınmış simaları var. İşadamları, büyükelçiler, siyasetçiler, milletvekilleri var, sağlığına dikkat eden, özgüveni tam insanlar var.

Sabah erken veya iş-sonrası akşamüstü havuza gitme imkanınız varsa, yılboyu antreman yapabiliyorsanız, bu yarışa girmenizi tavsiye ederim. Önemli olan ön elemelerde 800-metreyi her yaş gurubu için belirli zaman diliminde yüzebilmek.
Yarıştan sonra Kuruçeşme iskelesine bağlı bir gemideki temiz su deposundan beslenen çok sayıda duşlarda iyice yıkanın, üstünüzdeki tüm yağı, deniz pisliğini atın. Sonra bol fotoğraf çektirin, yarışı tamamlamanın keyfini çıkarın.

Yılbaşından beri günde önce 3-tur (300-metre), bugünlerde 6-tur (600-metre) yapabildim, benim için 800-metre henüz uzak bir hedef gibi duruyor, antremanlarda en az 1500-metre yüzmem lazım. Umarım 2015 seçmelerine kadar kolaylarım.

Gelecekte benzer bir yarış Sakız adası ile Çeşme arasında Uluslararası düzenlenir mi? Çok mu ütopik? Kimbilir? En derin saygılarımla.Haluk Direskeneli, ODTÜ Makina Mühendisliği 1973 mezunu olup, mezuniyetinden itibaren, kamu, özel sektör ve ABD – Türk yabancı ortaklıklarda (B&W, CSWI, AEP, Entergy) ağırlıklı olarak termik santral temel/ detay tasarım, imalat, pazarlama, teklif, satış ve proje yönetimi konularında çalışmış, bugüne kadar termik santral tasarım yazılımları konusunda yerli piyasaya, mühendislik firmalarına, yatırımcılara ve üniversitelere danışmanlık vermiştir. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği Enerji komisyonları üyesidir.


2014-05-29

No comments: